To content | To menu | To search


Dodatkowe koszty przy zakupie nieruchomości

Kredyt hipoteczny oraz gotówka to najpopularniejsze sposoby finansowania nieruchomości. Niestety inwestor musi przygotować się najczęściej na poniesienie opłat dodatkowych, które w niektórych sytuacjach mogą mocno zaburzyć budżet. Co to konkretnie za opłaty?

Podatek od czynności cywilnoprawnych Zainteresowanie nieruchomościami na rynku wtórnym wiąże się z podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Podatek dotyczy zakupu mieszkania, domu jednorodzinnego, działki. Obowiązek podatkowy ciąży każdorazowo na kupującym. Podatek od czynności cywilnoprawnych wynosi 2% rynkowej wartości nieruchomości. Jak określa się wartość nieruchomości w takim przypadku? Bezpośrednio przez notariusza zatwierdzającego umowę. W przypadku zakupu nieruchomości na rynku pierwotnym przygotuj się na poniesienie opłat za wniosek o założenie księgi wieczystej i wpis. Przyjmuje się, że im wyższa cena nieruchomości, tym większe opłaty. Podatku od czynności cywilnoprawnych nie pokrywa się przy zakupie nieruchomości od dewelopera i spółdzielni mieszkaniowych. 100pln.jpg

Wycena nieruchomości i koszty ubezpieczenia kredytu hipotecznego W ramach kredytu hipotecznego kredytobiorca musi przeznaczyć pieniądze na sporządzenie niezależnej wyceny nieruchomości, tzw. operatu szacunkowego. Płaci się za ustanowienie hipoteki i za ubezpieczenie. Zgodnie z ustawą o kredycie hipotecznym ubezpieczenie nie jest obowiązkowe dla kredytobiorcy (zakaz sprzedaży wiązanej). W praktyce jednak oferty wiązane opłacają się klientom najbardziej.

Opłaty za rozpoznanie prawdziwej jakości nieruchomości Sprawdzenie jakości nieruchomości to wartościowa praktyka wśród inwestorów. W tym celu wynajmuje się biura projektowe, geologów, ekipy budowlane z dużymi uprawnieniami. Dzięki temu można rozpoznać przyszłą wartość obiektu i określić lepiej długoterminowy zwrot. Duże ryzyko to pominięcie w analizach planu zagospodarowania przestrzennego (środowiska wokół nieruchomości).

Podsumowanie dodatkowych kosztów przy zakupie nieruchomości Kredytowanie zakupu nieruchomości warto połączyć z dokładną analizą kosztów dodatkowych, ponieważ nie wszystkie pokrywa kwota z zadłużenia. Opłaty notarialne, podatek od czynności cywilnoprawnych, ekspertyzy wykonywane przez branżowych ekspertów i wycena nieruchomości, ubezpieczenie, właściwe określenie prawa własności w księgach wieczystych to główne wydatki dla kredytobiorcy. Wskazane opłaty to kilka tysięcy złotych przy średnich stawkach kredytu hipotecznego. Im droższa nieruchomość, tym gorzej pod kątem kosztów.

They posted on the same topic

Trackback URL : http://www.zapachpieniedzy.com.pl/index.php?trackback/23

This post's comments feed