To content | To menu | To search


Najważniejsze źródła informacji o działaniu rynku kredytowego

Świadomy kredytobiorca powinien wiedzieć, w jaki sposób podchodzić do pozyskiwania kredytu gotówkowego, do spłaty karty kredytowej, do przygotowania niezbędnej dokumentacji. Wiedza o tym, jak działa rynek kredytowy to praktycznie gwarancja uniknięcia poważnych problemów ekonomicznych. W artykule podyskutujemy o najlepszych źródłach informacji (bardziej formalnych) związanych z sektorem udzielania kredytów.

Gdzie szukać informacji z perspektywy kredytobiorcy?

Przede wszystkim warto zainteresować się witrynami narodowego Banku Polskiego, a także Związku Banków Polskich. Narodowy Bank Polski publikuje cyklicznie wiele interesujących raportów związanych z funkcjonowaniem gospodarki, pokazuje najważniejsze wskaźniki makroekonomiczne, umożliwia zdobycie podstawowej wiedzy o różnych problemach ekonomicznych. Komisja Nadzoru Finansowego dysponuje natomiast coraz popularniejszym działem ostrzeżeń związanym z nieuczciwymi firmami pożyczkowymi. Dzięki liście ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego przeprowadzisz szybko analizę, czy warto współpracować z konkretnym pożyczkodawcą. To duże ułatwienie, kiedy działasz przede wszystkim na poziomie parabanków. Kiedy masz większe problemy ze spłatą zobowiązania lub po prostu podpisałeś niekorzystną umowę najlepiej zajrzeć do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Za pośrednictwem rzecznika praw konsumenta możesz wnosić bezpłatnie odwołania i rywalizować nawet z dużymi instytucjami. Inne wsparcie niesie Federacja Konsumentów. Jeżeli chcesz poznać dokładnie własną historię kredytową i ocenić profesjonalnie szanse na większe zobowiązania przejrzyj witryny Biura Informacji Kredytowej, a także Biuro Informacji Gospodarczej, czyli standardowy InfoMonitor. Kredytobiorca może zgłosić do Biura Informacji Kredytowej prośbę (płatną) o podanie informacji na temat dotychczasowej historii kredytowej. Opłata nie jest wielka, a umożliwia optymalizację własnych możliwości finansowych.

Zdobywaj wiedzę o rynku kredytowym

Wiedza o rynku kredytowym jest przydatna każdemu kredytobiorcy. Aktualnie większość firm pożyczkowych działa według konkretnych reguł prawnych, a każde odstępstwo to ryzyko dużych kar. Wskazana baza wiedzy jest uniwersalna i przydaje się na poziomie początkującym i nieco bardziej zaawansowanym.

They posted on the same topic

Trackback URL : http://www.zapachpieniedzy.com.pl/index.php?trackback/13

This post's comments feed